Jak dbać o sierść psa?

Twój pies zmaga się z problemami z sierścią, nie wiesz jak temu zaradzić? Przeczytaj porady dotyczące pielęgnacji sierści twojego pupila.

Co wpływa na stan sierści psa?

  • Stan zdrowia – jeżeli sierść wypada, jest matowa, może być to oznaka, że coś się dzieje z naszym pupilem, może być osłabiony. Jeżeli dodatkowo widzisz na jego skórze zmiany, należy udać się do weterynarza, ponieważ może to oznaczać chorobę.
  • Alergie – wywołujące silny świąd, z której przyczyny pies się drapie, co w konsekwencji powoduje wypadanie sierści.
  • Odpowiednia dieta – zadbaj o jego dietę, ważne, aby była zbilansowana, zawierała składniki odżywcze, możesz stosować również suplementy diety.
  • Pora roku – linienie jest naturalnym procesem, szczególnie jesienią i wiosną. Wpływ na przebieg linienia ma rasa, rodzaj sierści.
  • Temperatura – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, może mieć wpływ na sierść psa, któremu zaczyna w nadmiarze wypadać sierść, a jego skóra staje się sucha. Odpowiednia temperatura w mieszkaniach powinna wynosić około 18-20 stopni.
  • Regularne szczotkowanie sierści – ma duży wpływ na stan sierści naszego psa.
  • Odpowiednie szampony, odżywki, czy balsamy – ważne, aby nie były one przypadkowe, ale dopasowane do rasy twojego psa, rodzaju jego sierści, wieku, problemów z jakimi się zmaga. Unikaj sztucznych składników i pamiętaj, aby nie stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi!
  • Stan psychiczny psa – stan ducha twojego psa również ma znaczenie, może narażony jest na stres, ma depresję, cierpi na lęki, co ma bez wątpienia wpływ na jego sierść.

Nie zapomnij o regularnym czesaniu sierści!

Jest to ważne, aby regularnie czesać psa: krótkowłosego można czesać raz w tygodniu, natomiast długowłosego co parę dni, a psy z podszerstkiem dwa razy w tygodniu. Psa należy czesać spokojnie, po kolei rozczesując pasma, można do tego wykorzystać m.in. szczotkę, gumową rękawicę oraz grzebień metalowy dla psa.

Psi fryzjer – czy warto?

Z pewnością fryzjer ma doświadczenie, które zapewni bezpieczeństwo i właściwą opiekę twojemu pupilowi w odpowiednich warunkach. Pielęgnacją profesjonalną psów zajmuje się groomer. Odpowiada on za zabiegi takie jak: mycie zębów i czyszczenie uszów, a także doradza właścicielom jak pielęgnować psa i jakich preparatów używać. Zapanuje nad stresem twojego czworonoga, aby czuł się komfortowo.

Warto dbać o sierść naszego psa!

Dbając o sierść psa kieruj się przede wszystkim wymaganiami, jakie stawia przed tobą rasa psa i rodzaj jego sierści. Jest to niezwykle ważne, aby zapoznać się z typami sierści, a są to: gładka, jedwabista, długa, nieliniejąca i szorstka.

 

freepik.com

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.