Jak dbać o naszego psa zimą?

Dowiedz się, jak zadbać o twojego psa zimą, aby zapewnić mu właściwą opiekę. Przeczytaj, o czym warto pamiętać w czasie zimowego spaceru.

Odpowiednia dieta

Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana. Zimą porcję powinny być nieco większe i bardziej kaloryczne, ponieważ pies potrzebuje więcej energii. Możemy podawać im preparaty wspomagające odporność. Zwróć uwagę, aby produkty były bogate w witaminy (A, E, D) i minerały. Kontroluj również wodę w misce, aby była ona zawsze czysta.

Sierść – jak o nią dbać zimą?

Najważniejsze, aby rozczesywać sierść regularnie. Zimą zrezygnuj z częstych kąpieli, a po nich pamiętaj, aby dokładnie osuszyć sierść psa.

Uszy

Zwracaj uwagę na regularne czyszczenie uszu twojego psa. Nie wolno używać do ich czyszczenia patyczków, jakich używają ludzie. Należy stosować przeznaczony do tego preparat.

Spacery – pomyśl o ubraniu dla twojego pupila

Wybierając się na spacer przy niskich temperaturach, powinniśmy pomyśleć o ubraniach dla psów. Niektóre rasy psów są bez sierści, czy podszerstka – szczególnie im zalecane jest specjalne ubranko. Powinny nosić je rasy małe, krótkowłose, a także psy mające problemy ze zdrowiem, w podeszłym wieku, czy szczeniaki.

Jakie wybrać ubranie dla twojego pieska?

Ubrania nie powinny krępować ruchów psa, najlepiej, aby były wykonane z materiałów wodoodpornych. Muszą być również łatwe w ściąganiu i zakładaniu. Jeżeli zdecydujemy się na ubranko dla naszych psów, bądźmy w tym konsekwentni. Sprawdzajmy również temperaturę na zewnątrz przed wyjściem.

Zimą spacery powinny być krótsze, a po przyjściu z niego, oczyść psie łapy z zabrudzeń. Przed spacerem możesz również posmarować psie łapy odpowiednim preparatem. Możesz zdecydować się na zakup butów dla psa, ważne, aby wybrać te o odpowiednim rozmiarze. Warto także pomyśleć o odblaskowych elementach, aby nasz pies był bardziej widoczny w ciemnościach.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli twój pupil ma objawy m.in. takie jak kaszel, katar, złe samopoczucie – nie zwlekaj, tylko udaj się z nim do weterynarza. Nie podawaj psu leków bez konsultacji ze specjalistą. Jeżeli twój pies znajduje się na zewnątrz, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednie warunki, żeby nie było mu zimno. Jeżeli to możliwe nie trzymaj psa przy minusowych temperaturach na zewnątrz.

Pamiętaj o kagańcu!

Idąc na spacer z pupilem, nie zapomnij zabrać kagańca, który może okazać się niezbędny w niektórych sytuacjach m.in. gdy twój pies wszystko je, czy też przebywacie w środkach komunikacji miejskiej. Zobacz przykładowy kaganiec dla shih tzu.

 

źródło zdjęcia: freepik.com

Kiedy szczepić psa?
Kiedy w Twoim domu pojawia się nowa pociecha w postaci pieska, warto, abyś wiedział/a, jak wygląda...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *