Kiedy szczepić psa?

Kiedy w Twoim domu pojawia się nowa pociecha w postaci pieska, warto, abyś wiedział/a, jak wygląda kwestia jego szczepienia. Psy otrzymują przeciwciała wraz z mlekiem matki i są przez to przez jakiś czas chronione przed niebezpiecznymi infekcjami, takimi jak parowiroza, nosówka czy zakaźne zapalenie wątroby.

Pierwsze szczepienie powinno mieć miejsce, kiedy szczenię skończy 6 tygodni. Należy pamiętać, żeby szczenię nie miało kontaktu z innymi psami, aż do uzyskania odporności, które następuje po drugim szczepieniu. Niewskazane jest także, aby takie szczenię przebywało w miejscach, gdzie bawiły się inne psy. Drugie szczepienie powinno nastąpić 3-4 tygodnie po pierwszym, a trzecie, kiedy pies osiągnie trzeci miesiąc życia.

Jeśli planujesz, że w Twoim domu pojawi się wkrótce piesek lub już w nim jest, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem w celu ustalenia daty szczepienia. Taka wizyta to także okazja do sprawdzenia stanu zdrowia pupila oraz zadania nurtujących Cię pytań związanych z posiadaniem psa i opieką nad nim.

Najlepsze produkty do opieki nad zwierzętami! SPRAWDŹ: kaganiec dla buldoga francuskiego w sklepie Babuzoo.

Jak często szczepić psa?

Pies powinien być szczepiony w zaleconych przez lekarza weterynarii odstępach czasu. Szczepienia na poszczególne choroby powinny być powtarzane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionek i po konsultacji z weterynarzem. Ważny jest także ogólny stan zdrowia psiny oraz kwestia ryzyka epidemiologicznego. Każdego roku pies musi być szczepiony przeciw wściekliźnie, bo jest to wymagane przez polskie prawo.

Poniżej przedstawiamy, jak wygląda przybliżony kalendarz szczepień. Ponowne szczepienia przeciw niżej wymienionym chorobom należy powtórzyć, kiedy piesek osiągnie pierwszy rok życia:

  1. Szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie – 6/7 tygodni życia.
  2. Szczepienie przeciwko chorobie Rubartha (zakaźnemu zapaleniu wątroby psów), leptospirozie, parwowirozie, nosówce, kaszlowi kenelowemu – 9/10 tygodni życia.
  3. Szczepienie przeciwko chorobie Rubartha, nosówce, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie, parwowirozie – 12/13 tygodni życia.
  4. Szczepienie przeciwko wściekliźnie – 4 miesiące życia.

Pamiętaj, że szczepienia są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim Twój pies jest chroniony przed różnymi chorobami, które w młodym wieku są szczególnie niebezpieczne. Mało tego, pies niezaszczepiony może łatwo roznosić choroby na inne szczenięta.

Szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, ponieważ może ona zaatakować także człowieka i jest chorobą nieuleczalną!

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.